Ndeshjet javore

Sezoni i ri futbollistik ne Ligen Komunale te Struges per KF Lirin duket se ka filluer me se miri. Qe ne javen e pare skuadra jone ka arritur ti marr dhe tri piket e para pa probleme   fal mos ardhies te ekipit kundershtar. Para kesaj ndeshje lojtaret tane ishin shum te motivuer dhe e prisnin me pa durim takimin e sotem qe per fat te keq nuk erdhi, gjithashtu lojtaret tane pohojne se ky duhet te jete sezoni i tyre dhe se do te japin gjith cka nga vetja per ta cuar sa me lart qe te jete e mundur skuadren por per nje gje te till duet edhe perkrahja nga qytetaret e fshatit Zagracan qe me sa duket nuk po vine por shpresojme se ne te ardhmen do te ndodhe nje gje e till dhe do te shkoj cdo gje me se mir.

I urojm me te miren skuadres te drejtuar nga Fazli Shaqiri

 

Sot mbas dite Iskra e Morovishtes dhe ekipi jone KF Liria zbriten ne fushe per ta zhvilluer lojen e tyre te dyte ne kete kompeticion. Ne formacionin e ekipit tone pati dhe disa debutues sic ishte Shadet Ramadani dhe Ismet Ramadani qe te dy ne formacionin e pare, per vec ketyre ne formacionin e pare u inkuadruen keto lojtare :
ne porte i pa zevendesueshmi Gjyladin Lleshi; ne mbrojtje Veton Lumani dhe Valdrin Ymeri te ndihmuar nga krau i djatht Shadet Ramadani(Valon Ismaili 35”) dhe krau i majte Ajet Asani; me mes fush Vendim Ymeri(Mirdian Murati- Arion Ibraimi 50′),Gentian Dauti dhe Adi Ramadani ndersa ne sulm Veton Arifi i ndihmuar nga Ismet Ramadani dhe Artan Shaqiri, per kete ndeshje ishte lene jash loje Valon Ismaili.
Loja filloj me nje ritem te madh, ekipi yne qe ne fillim e kontrollonte lojen por dhe suksesi nuk mungoj mjaftoj nje krosim i Artan Shaqirit icili perfundoj ne kembet e Ajet Asanit ky leshoj nje pasim per Veton Arifin ai per Vendim Ymeri dhe ky i fundit leshoj nje bredhe te fort dhe topi perfundoj ne rrjet, por gjith cka nuk mbaron ketu ky gol na motivoj shum dhe shenuam perseri me ane te Veton Arifit ici mbas nje krosim mjaft te bukur te dhen nga ana e Vendim Ymerit u gjet i vetem para portes kundershtare ne keto raste te tilla nuk mund te gabonte Lluka Toni yne dhe e qoj ne epersi skuadren ton ne 0-2, edhe goli i trete nuk vonoj mbas nje asist te bukur te Ismet Ramadanit Adi Ramadani u gjend mjaft i lir ne kra dhe desh te lishoj nje kros por ja qe fati desh ky kros te perfundoj ne rrjete. Mbas keti goli menduam qe gjith cka perfundoj por nuk menduan keshtu dhe kundershtaret tane te cilet menjeher e ngushtuan rezultatin ne 1-3, mbas golit te pranuer disi ra ritmi i lojes ton por ditem te dalim prej situate me ane te nje goli qe mban firmen e Ismet Ramadanit i cili e vulosi re rezultatin perfundimtar te pjeses se pare.
Pjesa e dyte nuk solli as nje te mire per ne madje per pak sa i humbem tri pik, mbas nje mos marrveshje te Veton Lumanit me portierin ne u ndeshkuam per here te dyte,loja filloj te tensionohet lojtaret kundershtar shkonin shum ashper por u duk qart se ritmi dhe kondicioni i lojtareve tane ra po thuaj se krejtesisht dhe benin gabime te shumta kjo ishte arsyeja qe u ndeshkuam per here te tret, mbas keti goli mbrojtja u organizua disi dhe nuk i la as nje hapsir te vetme lojtareve kundershtar kjo ishte loje qe lojtaret tane duhet te mesojne shum gjera por me e rendesishmja eshten se duet te mesojne se futbolli luet deri ne minutat e fundit te ndeshjes

Ne javen e trete te Liges Komunale te Struges skuadra jon u perball ne terenin vendas me skuadren KF Mornar nga Radozhda. Skuadra jon e vazhdoj tratiten pa umbje ne terenin vendas duke fituar 2-1
Te gatshem per skuadren tone ishin:
Ne porte : Gjyladin Lleshi; ne mbrojtje: Rilind Bicaku( Mirdian Murati) dhe Vendim Ymeri ne kra ndersa Shadet RAmadani dhe Valdrin Ymeri ne qender; ne mesfush : Vezir Shaqiri,Artan Shaqiri,Ajet Asani, Veton Limani dhe Adi Ramadani ndersa ne sulm i vetmuar luajti Veton Arifi(Osman Osmani).
Loja i perkiste krejtesisht taneve, rastin e pare per te shenuar e krijoj Ajet Asani ku mbas nje gjuajtje me koke topi perfundoj jasht por rastin me te mir per ta hap takimin qe ne pjesen e pare e pat Veton Lumani ku topi i tij perfundoj ne kemben e Adi Ramadanit i cili lojti rolin e mbrojtesit per skuadren kundershtare. Raste pa fund ne kete takim por pa realizim nga sulmuesit tane e vecanerisht nga Veton Arifi i cili nuk diti ti shfrytezoj pasimet e Vezir Shaqirit.
Pjesa e dyte filloj perseri me ne por u desh nje gabim i mbrojtesve tane dhe u ndeshkuam dhe kjo qe e gjitha qe bene kundershtaret tane se me pas gjith cka foli per ne por perseri nuk e kishim ate realizimin perfundimtar edhe pse Veton Arifi ne disa raste u gjend i vetem me portierin, me pas u desh qe Valdrin Ymeri ta lej mbrojtjen dhe te shkoj ne sulm dhe pasi qe i dribloj disa lojtere kundershtar e qon mu ne fund topin ne rrjete kjo i dha dhe zemer lojtareve tane dhe e shenuan dhe golin e dyte qe mban firmen e Vezir Shaqirit. Kjo ishte fitorja e trete rradhazi per skuadren tone dhe shpreojm se do te vazhdoj perseri me fitore.

Ne javen e katert te Liges Komunale KF Liria do te luante si mysafir ne fushen e Belices mire po kjo gje nuk ndodhi. Mbas nje mos marrveshje te kohes mes skuadres vendase ekipi yne arriti qe tre piket e radhes ti fitoj pa djers 0-3 duke e quar keshtu numrin e pikeve ne 12 qe e bejne ekipin tone ta udheheq Ligen Komunale. Java tjeter do te jet nje prove e vertet per skuadren e drejtuar nga Fazli Shaqiri ku ne fushen tone do te zbres ekipi i Biserit nga Kalishta skuader e cila nihet me lojen e saj dhe ka qen gjithmone nje nga skuadrat kandidate per vendin e pare, shpresojm se ne ndeshjen e te Djeles kunder ekipit tone te mos jet ne nivelin e duhur gje e cila do te sjell tre piket e radhes per ne dhe qe do te na bejne nje lehtesim shum te madh duke e pare parasysh se mbas dy javeve me von luajm jasht me skuadren kandidate dhe skuadren e cila kohen me te madhe ka lojt ne ligen e trete pra KF Dollogozhda.

Duket carte se skuadrat kane frik te luajne kunder skuadres tone, mbas pikeve te marra pa loj kunder ekipit te Morovishtes dhe Belices tash rradha i erdhi edhe skuadres KF Biser nga Kalishti. Loja kunder Kalishtit ishte parapare te luej sot mbas dite ne ora 14:00 ne fushen tone por nuk ndodhi nje gje e tille. Me piket e marra skuadra jone perseri gjindet e para ne renditjen e tabeles me kuoten prej 15 pikeve. Ndeshja e rredhes do te luehet perseri ne fushen tone kunder skuadres KF Drini i Zi skuader te cilen e turperuam ne nje loje miqesore qe e zhvilluam para kater javeve. Shpresojm qe javen tjeter te mos ndodhi si sot dhe loja te luet.

Ne lojen e pare zyrtare te vitit 2009 KF Liria perjetoj nje humbje te hidhur ne transfer kunder ekipit te Vranishtin.
Edhe pse skuadra jone kontrolloj topin ne pjesen me te madhe te ndeshjes nuk diti ti shfytezoj rastet dhe ta dergojne topin ne rrjeten kundershtare, ne te kunderten duke mos realizuar u ndeshkuam pas nje mos marrveshje te portierit me mbrojtjen qe numri 14 i kundershtareve nuk pati aspak probleme per ta hap takimin. Po ky lojtar pak minta me von u orvat perseri ne porten tone por nuk pati suksek dhe e vetmja gje qe fitoj ishte lendimi ne gjurin e majte qe u detyrua ta lej ndeshjen dhe te shtrohet ne spitalin e eshtrave.
Pjesa e pare perfundoj me rezultatin 1-0 ne te mire te vendasve.
Ne pjesen e dyte KF Liria u rikthue ne loje duke shenuar me ane te Vendim Ymerit por gjith cka perfundoj kur nje top si krosim u ndal ne rrjeten tone dhe e gjith kjo fal gabimit te portierit tone.Edhe ne marrjen e golit te trete perseri protagonist ishte portieri yne duke mos u marr vesh me mbrojtjen ati i rreshqet topi nga dora dhe rezultati behet 3-1. Me kete perfundon dhe kjo ndeshje qe edhe pse u dominua te themi krejtesisht nga ne nuk arriten te merrnim as nje pike.
te gatshem per kete ndeshje ishin:

Gjyladin Lleshi

Valdrin Ymeri   Veton Lumani
Shadet Ramadani                                 Osman Osmani

Fitim Asani

Vezir Shaqiri
Artan Shaqiri

Valon Ismaili                             Vendim Ymeri

Veton Arifi

 

Mbas tre pikeve te humbura perball KF Dollogozhdes (loja e vetme e umbur ne kete edicion per shkak se nuk shkuem fare) KF Liria eshte kethyer perseri tek fitorja duke fituar me rezultatin 4-1 kunder ekipir te Drinit te Zi. Kjo ndeshje ishe e fundt per kete gjysem sezoni dhe   skuadrajone mbane vendin e pare duke i ikur me kater pik ekipit nga Dollogozhda. Kj ndeshje u zhvillua ne stadiumin e Ladorishtit.
Te gatshem per skuadren tone ishin: Gjyladin Lleshi, Vendim Ymeri, Arjon Ibraimi ( Rilind Bicaku),Veton Lumani, Valrdrin Ymeri, Ajet Asani, Adi Ramadani, Osman Osmani ( Mrdian Murati), Valon Ismaili, Artan Shaqiri dhe Etem Etemi.
Ne kete ndeshje patem shum raste por asesi se e dergonim topin ne rrjete, me fun te pjeses s pare u desh nje kombinim   mir i Vendim Ymerit me Ajet Asanin dhe Vendim Ymei e degon topn ne rrjete.
Pjesa e dyte foli perseri per ne dhe prseri shum raste te humbura nga sulmuesit tane edhe per kunder kesaj golat nuk vononin mbas atij vrapimi te Valon Ismailit i cili e mposhti dhe portierin vjen gioli   dyte nje minut me von vjen dhe goli i trete qe mban firmen e Artan Shaqirit. Shpresa per skuadren mysafire vjen mbas golit te par te tyre per rezultat 3-1 por e perseri shenuam me Vendim Ymerin dhe rezutati perfudimtar ishte 4-1

Pas disfates me Vranishtin KF Liria e priste ne shtepi Morovishten por kjo e fundit nuk erdhi dhe keshtu KF Liria i merr tre piket e radhes perseri pa u lodhur fare. Ishte kjo ndeshja e peste qe nuk e zhvillon KF Liria prej te cilave ka fituar plot 12 pike dhe ka umbur vetem tre edhe ate kunder kundershtart tone me te madh KF DollogozhdA.

KF Liria duket se e ka marr veten pas humbjes me Vranishtin duke bere nje ndeshje te madhe kunder ekipit te Radozhdes ( Mornar ) dhe duke fituar keshtu me rezultatin 2-4.
Ne formacionin e pare per KF Lirine ishin keta lojtare:

Gjyladin Lleshi

Valdrin Ymeri   Veton Lumani

……   …….                                               Osman Osmani

Fitim Asani

Ajet Asani
Artan Shaqiri

Valon Ismaili                             Etem Etemi

Veton Arifi

Qe ne fillim te ndeshjesh skuadra jone filloj nje loje shum agresive duke mos i lene as nje hapsire lojtareve kundershtar. Serin e golave per skuadren tone e hapi pikerisht Valon Ismaili i cili pranoj nje top nga mesfusha dhe me shpejtesin e tij u fut ne zonen kundershtare dhe leshoj nje top per toke te cilin portieri kundershtar nuk arriti dot ta mbroj, goli i dyte vjen mbaj asaj bombe qe leshoj Fitim Asani pe jasht zones drej portes qe ishte e pakapshme per portiern, edhe ne golin e trete protagonist ishte Fitim Asani por kesaj rradhe jo duke shenuar por duke kombinuar me Ajet Asanin i cili leshoj nje top qe u devijua nga mbrojtja kundershtare dhe topi perfundone ne rrjet. Pak minuta me vone u ndeshkua ne menyre jo te rregullt pasi qe lojtari kundershtar ndodheshte ne pozicion jashte loje por nuk mendoj keshtu dhe referi i cili ishte lojtari i 12 ne fushe per FK Mornarin. Goli i pesuar nuk ndikoj aspak tek ne se vetem pas nje minute Etem Etemi ekzekutoj nje goditje nga kendi te cilin me se miri i shfrytezoj Veton Arifi. Pjesa e pare perfundoj me reultatin 1-4.
Ne pjesen e dyte skuadra jone ishte kethyer krejt prapa per te mbaj rezultatin por perseri u ndeshkuam qe ne fillim dhe kjo ishte gjith cka bene vendasit ne kete ndeshje pasi qe nuk do te kishin me as nje hapsihe nga barikada e krijuar nga mbrojtesit tane e ndihmuar me me mesfushen.
Rezultati do te ishte edhe me i thelle per ne nese Veton Arifi dhe zevendesuesi i tij Mirson Asani do ti shfrytezonin rastet me se miri.
Fitorja nda Mornarit nuk ishte gezimi i vetem per KF Lirine ne kete ndeshje por ishte edhe fakti qe KF Dollogozhda kishte pesuar humbje dhe tash me KF Liria u rikthye perseri ne krye te tabeles se liges komunale e ndjekur nga KF Dollogozhda me vetem nje pike me pak.

Ne ndeshjen e radhes KF Liria ka arrit perseri te marr pik pa loje dhe perseri kunder ekipit te Belices pasi qe kjo e fundit nuk u paraqit ne stadiumin tone. Eshte kjo nje nga ndeshjet e shumta qe KF Liria i ka marr pa loje. Kundershtari i radhes i KF Liris eshte Drini i Zi, ndeshje e cila do te zhvillohet javen e ardheshme.

Ndeshja KF Biser – KF Liria nuk u zhvillua pasi qe skuadra nga Kalishta e ke prish skuadren dhe keshtu piket na takonin ne.

Ne ndeshjen e parafundit skuadra jone u perball me skuadren e Drinit te Zi, kete ndeshje lojteret e skuadres tone nuk e moren edhe aq seriozisht pasi qe perball kishim nje skuader te dobet.
Ne kete ndeshje trajneri jone lojti me kete formacion :

Gjyladin Lleshi

Etem Etemi     Veton Lumani

Adi   Ramadani                                 Osman Osmani

Ajet Asani

Fitim Asani
Artan Shaqiri

Valon Ismaili                             Vendim Ymeri

Veton Arifi

Duke e dit qe perball kemi nje kundershtar te dobet dhe do te ishte kjo ndeshja qe teorikisht do te na shpallte kampion te Liges Komunale skuadra jone pe ne fillim u hodh ne sulm dhe pati rezultat pozitiv pasi prej ne fillim arritem te shenojme me ate te Veton Arifit por merita me e madhe i takon Valon Ismailit icili shpertheu nga krau i djathte dhe derkoj nje tope ne zonen kundershtare aty ku ndodheshte pikerisht Veton Arifi.
Ne pjesen e pare gjithashtu patem edhe raste te qind per qindta mirepo portieri kundershtar arrin me sukses ti neutralizoj rastet e Artan Shaqirit, Vendim Ymerit dhe Valon Ismailit.
Edhe pse me raste te shumta rezultati i pjeses se pare perfundoj 0-1 ne te mire te skuadres tone.
Ne pjesen e dyte nga loja u larguan Vendim Ymeri dhe Veton Arifi per tu zevendesuar nga Valdrin Ymeri dhe Vezir Shaqiri qe te dy protagonistet kryesor te pjeses te dyte. I fundit Vezir Shaqiri prej ne fillim te pjeses te dyte leshoj nje pas te shkelqyer per Fitim Asanin i cili e shmangi portierin dhe nuk e pati te veshtir te shenoj.
Dy golat e rradhes erdhen nga rezervisti Valdrin Ymeri i cili mori perseri nje top pe ngaj ana e djathte aty ku ndodhej Valon Ismaili dhe shenon golin e tij te pare dhe golin e trete per skuadren. Pasi e shenuam golin e trete u ndeshkuam por perseri e moren veten fal golit te Valdrin Ymerit i cili luante si sulmues i mirefillt ne kete ndeshje. Pas keti goli skuadra jone filloj te mos e kete me at ritmin e meparshem por perseri krionte raste si ishte shembulli i Fitim Asanit i cili leshoj nje top ne forme plasimi ne porten kundershtare mirepo u ndalua mjaft mir nga portieri kundershtar, nje rast mjaft te bukur pati edhe Ajet Asani mire po topi i tij perfundoj vetem ne traversen e portierit kundershtar.
Vendasit arriten ta ngushtoj diferencen mbas nje penaltie te dyshimt qe shaktoj portieri jone.
Mbas golit te marr ne arriten te shenojme ne te njejten menyre pra nga pika e bardhe nepermjet Osman Osmanit.
Ne kete ndeshje KF Liria arriti te mbaj vendin e pare kur ka mbete edhe nje ndeshje per tu luajtur, ndeshje e cila do te jete si finale pasi qe do te ndeshemi kunder skuadres te dyte te renditur ne tabel pra kunder skuadres te KF Dollogozhda, nje fakt i mire eshte ajo se do te luajme ne fushen tone.

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s