Ndeshjet javore

Fillojne ethet e liges Komunale. Ne daten 20-04-2008 KF Liria e zhvilloj dhe ndeshjen e pare zyrtare per kete vit.Ndryshe nda ndeshjet e tjera ekipi nga Zagracani kesaj here ndeshjen si vendas do ta zhvilloj ne Zagracan. KF Liria para kesaj ndeshje kishte zhvilluer edhe loja miqesore kunder ekipit nga Kalishti ku kete ndeshje e fitoj me rezultatin e thell 5-1 dhe kunder po ekipit te sotem Belices po me rezultat te thell 4-0.
Pasi qe ishte hera e pare qe lueshte nje loje ne stadiumin ne Zagracan para ndeshje si te ftuar ndern ishin veterane te keti klubi por edhe kryetari i komunes te Struges zotri Ramis Merko si dhe kryetari i bashkesis lokale te zagracanit zotri Metat Bajrami.
Para kesaj ndeshje lojtaret e keti ekipi ishin mjaft te motivuer per arsye se luenin per her te pare ne stadiumin e tyre por edhe qe luenin para nje publiku te mrekullueshem siq esh ai zagracanar. Per kete ndeshje trejneri i keti klubi zoteri Fazli Shaqiri kishte zgjedhur kete formacion:
1.Gjyladin Lleshi                   7.Valon Ismaili
2.Yqmet Lleshi                     8.Artan Shaqiri
3.Lindim Lleshi                     9.Veton Arifi
4.Veton Lumani                   10.Ajet Asani
5.Valdrin Ymeri                   11.Adi Ramadani
6.Vezir Shaqiri
Qe te gjith lojtaret dhane maksimumin e tyre gjate gjith ndeshjes dhe ne fund kjo perfundoj me nje rezultat te shkelqyer 5-0 ne favor te zagracanareve. Qe ne fillim te ndeshjesh sulmonin lojtaret tan mire po me i suksesshem ishe portieri mysafir por golli nuk vonoj mbas nje goditje ne Adiut topi perfundon ne kembet e Artanit dhe rezultati 1-0 ne favor te vendasve, per deri sa ndegjoheshin zerat e tifozeve vjen dhe super goli i Valonit per epersi me te madhe ne 2-0 por edhe goli i trete nuk vonon u desh nje goditje denimi nja 18 metra lart golit te cilen me se miri e shfrytezoj Vezir Shaqiri per ta mposhtur per here te trete portierin mysafir, per kunder vendasve qe sulmonin mysafiret as qe e pane fare portierin ton ne pjesen e pare dhe kjo fal mbrojtesit ton me te mir Veton Lumanit i cili lojtim me gjith mundin e tij, pjesa e pare foli gjith cka per ne por edhe pjesa e dyte gjithashtu vetem se ne pjesen e dyte mysafiret ishin pak sa me shum kercenuesh por aksionet e tyre thyeshin nga dyshja mbrojtese Valdrin-Veton te cilet ishin te pa kaluer ne kete ndeshje, per deri sa mysafiret nuk realizonin realizuem ne edhe dy her ne porten kundershtare tani me ane te Lindim Lleshit dhe me ane te Veton Lumanit i cili e vertetoj se titulli lojtar me i mir i deshjes i perkiste ati. Pra ishte ky nje rezultat me se i pelqyer per Trajnerin dhe per gjith perkrahesit e klubit te cilet kishin ardhur per ti dhen kra dhe nuk u zhgenyen.   I urojm suksese te metutjeshme KF Liris
MBAS DISA JAVEVE SUKSES VJEN DHE DESHTIMI PER KF LIRIN

Me daten 17-05-08 mbas disa javeve dominim ekipi i KF Liris u thue ne fushen mysafire nga ekipi nga Ferngova. Ne kete ndeshje u verejt shume mungesa e kapitenit te ekipit Vezir Shaqiri. Ndeshja nisi shume mire per ekipin tone edhe pse qe ne fillim te lojes gjesh u ndeshkuem por fati deshi qe topi ta prek traversen e portierit ton, me pas gjith cka foli per ne. Ishte nje kalim i shpejt i lojtarit ton ne krahun e djathte Valon Ismailit i cili e hapi rezultatin 0-1 ne te mire ton, kjo e nxehi dhe publikun por edhe lojtaret vendas te cilet na ofendonin na shanin por edhe na binin me vetedije gjeste te tilla qe as qe i mirrte parasysh referi i keti takimi. Duke qen ne situate te till ne perseri e luenim lojen ton, nje top i mrekullueshtem i Egzon Asanit ( i rikethyeri mbas nje kohe te gjate ne ekip dhe luente ne vend te Vezirit ) per Valon Ismailin solli epersi ne lojen ton 0-2 me pas gjendja u egersua ne fushe kishte komflikte te shumta mes lojtareve tan dhe te kundershtarit por edhe mes publikut vendas. Me pas gjith cka tregoj per vendasit dhe e shkuertuen diferencen ne 1-2. Ky ishte dhe rezultati perfundimtar i pjeses se pare. Ne pjesen e dyte u verejt qarte gabimi qe beri trejneri jon duke e qitur nga loja sulmuesin ton kryesor dhe duke e inkuadruer Arjon Ibrahimin icili as qe e dinte se ne cfar pozicioni luente kjo ishte vetem si nje pjese e mos marrveshjes te lojtareve tane, e cila me pas u konfirmua me autogolin e Valdrin Ymarit. Pas barazimit te rezultatit thelbi i lojes tone ra pothuajse krerjtesisht dhe me vone e morem dhe golin e trete, per rezultat perfundimtar 3-2 ne te mir te vendasve.

        Me daten 11-05-08 mbas dy javeve pushin per shkak se nje jav ishim te lir dhe javen tjeter ekipi nga Zagracani dueshte ta zhvilloj ndeshjen ne terenin mysafir ne fshatin Kalisht por per shkak te mungeses se arbitrave kjo loje nuk u lojt gje e cila solli dhe tre pikshin e radhes te kesai skuadre ne kete dit KF Liria do te priste ne Zagracan skuadren e Morovishtes e cila para kesaj ndeshje ndodheshte ne vendin e dyte te tabeles.
Ne kete ndeshje u inkuadruen te njejtet lojtar si edhe ne ndeshjen me Belicen dhe perseri skuadra pati sukses.Qe ne fillim vendasit sulmonin por fati nuk e deshi,shancet me te mira per ta hap takimin i pati Ajeti i cili dy her u orvat para portes kundershtare por pa sukses, edhe ne vazhdim te lojes rastet per vendasit nuk munguan vecojm ketu rastin e Artanit,Vetonit por edhe te Adiut te cilet po ashtu perfunduan pa sukses, te kunderten e e vendasve e ben kundershtaret te cilet as edhe nje her nuk u u afruen ne zonen e rrezikut. Pjesa e pare perfundoj me rezultatin e bardhe 0-0. Pjesa e dyte gjithashtu foli per vendasit te cilet si ne pjesej e pare nuk kishin fat por ne 5 minutat e fundit golat nuk munguen ishte veton Arifi ai qe e ndezi publikun me golin e ti te tret personal dhe dy minuta me von edhe Artani per ta konfirmuer edhe me mir kete fitore edhe per ta treguer formen e ti te mir por po ashu edhe te skuadres. Me kete fitore ekipi nga Zagracani ngjitet ne vendin e dyte te klasifikimit
        Ndeshja kunder ekipit nga Vranishta ishte loja e fundi per ekipin nga Zagracani ne kete gjysem sezon te Liges Komunale. Paraqitja e tyre ne kete kompeticion edhe pse ishte shum e mir me djemt te rinj e cilesor perseri nuk arriten te korrin rezultatet e pritura. Prej 6 ndeshjeve fituan vetem 4 pike gjr qe e beri kete ekipe te jete ne vendin e fundit ne tabele.
Ndeshjet e gjysem sezonit te dyte do te fillojne ne pranvere dhe shpresojme se ekipi deri atehere ta kete marre veten e te korri rezultate te mira. SHPRESOJM
       02-12-07. KF Liria do ta priste ekipin nga Vranishti. Ne kete ndeshje u aktivizuan keto lojtere: ne porte: Dhurim Ismaili; ne mbrojtje: Egzon Asani, Valdrin Ymeri, Valon Ismaili dhe Gjyladin Lleshi; ne mesfush: Ajet Asani,Artan Shaqiri dhe Fitim Asani kurse ne sulm Etem Etemi i ndihmuar nga Veton Lumani dhe Adi Ramadani.
Ndryshimet e shumta dhe te pa nevojshme ne kete ndeshje nuk sollen as pak rezultate te mira por per kundrazi. Ne fillim arritem te krijojm disa sance per gol por nuk ditem qe ti shfytezojm ato, me pas ne skene ishin lojtaret mysafir te cilet shenuan nje gol pren 30 metra kur topi i kaloj portierit tone neper duer. Goli i dyte nuk vonoj shum mbas nje ikje te sulmuesit mysafir Valon Ismaili nuk u mor vesh me portierin dhe beri nje 11 metersh, ku lojtaret musafir nuk falen, gabime te tilla kishte edhe ne vazhdim te lojes por per faten tone nuk u realizuen nga mysafiret. Edhe goli i trete nuk vonoj dhe ishte perseri nje gabim total i portierit ton i cili ishte sa per numer ne kete ndeshje. Pra pjesa e pare perfundoj me rezultatin e thell 3-0
Ne pjesen e dyte u duk nje kontrollim i lojes totale nga ana e vendasve por fati nuk i desh ato. Aty kah minuta e 10 e pjeses se dyte ata ariiten ta shkurtojne rezultatin ne 3-1 me ane te Fitim Asanit gje qe solli nje shprese se mund ta barazojne rezultatin. Mire po u desh nje kundersulm i miqve dhe perseri ne te njejten menyre me gabimin e portierit ata shenuan perseri gje e cila tani me i humbi shpresat e vendasve. Pas kesaj portieri doli nga fusha e lojes dhe ne vend te tij u aktivizua mbrojtesi Gjyladin Lleshi.
Ne vazhdim te lojes u be nje 11 metersh per ekipin vendas qe u egzekutua nga i pa falshmi Valdrin Ymeri. Perseri kontollin e topit e kishim ne por pa sukses dicka nuk na deshte ne kete loje dhe kjo u duk qart kur Valdrin Ymeri gjindeshte i vetem me portierin dhe nuk arriti te shenoj, gjithashu edhe tranzversalja e kapur nga Egzon Asani ne fund te ndeshjes. Pra KF Liria-Vranishta 2-4
       28-11-07   Mbas asaj fitore 4-2 ndaj ekipit nga Ferngova djemt e Fazliut me mes jav do te tentojne qe te korrin edhe nje sukses ne fushen mysafire ne fshatin Morovishte.
Ne kete ndeshje ne loje u inkuadruan: ne porte: Gjyladin Lleshi; ne mbrojtje: Valdrin Ymeri, Egzon Asani, Besnik Dauti dhe Veton Lumani; me mesfush mungonte Vezir Shaqiri per shkaqe personale dhe u inkuadruan: Ajet Asani, Fitim Asani dhe Artan Shaqiri; ndersa ne sulm Veton Arifi i ndihmuar nga Adi Ramadani dhe Valon Ismaili.
Loja ishte shum e mir nga te dya anet ekipi vendas ishte disi me aktiv dhe arriten te paret qe te prekin rrjeten e portes. Ekipi mysafir si gjithmon e bonte lojen e tij por me pak probleme ne mesin e fushes aty ku luente Ajet Asani i cili icili po zhgenje shum kohen e fundit me lojen e treguer. Edhe per kunder kesaj ata arriten qe ne minuten e fundit te pjese se pare te barazojne ku mbas nje krosimi te Artan Shaqirit ne aksion gjindeshte Ajet Asani dhe Veton Arifi i cili mu ne fund e gjeti rrugen e golit edhe ate ne momentin e duhur. Pjesa e pare gjithcka e barabarte pra 1-1.
Pjesa e dyte nuk solli as nje risi, lojtaret po tregonin te njejten loje. Pas nje gabimi te portierit Gjyladin Lleshit vendasit erdhen perseri ne avatazh por qe ky avantazh nuk zgjati shume. Ishte nje ikje mjaft e bukur e krahut ta djathte te ekipit mysafir Adi Ramadani i cili dha mje top mjaft te sigurt ne porten kundershtare aty ku ndodheshte Veton Arifi i cili per here te dyte u shenua ne listen e golashenuesve. Pas barazimit loja nuk solli me aq shum nxitje per veq ne fund te takimit kur Artan Shaqiri e kapi tranzversalen.
Edhe pse pritej dic me teper nga kjo loje, djemte e Fazliut ishin te kenaqur edhe me kete rezultat pra 2-2.
  Me 25-11-07 KF Liria e zhvilloj mdeshjen ne terenin vendas te   themi pasi qe ndeshjet brenda i luen ne fshatin Velesht per shkak te mungeses te stadiumit. Ne kete ndeshje me ekipin u bashkuen edhe Fitim Asani dhe Egzon Asani te cilet paten nje domethenje te madhe ne lojen e tyre. Ne fillim te ndeshjes u inkuadruan keta lojtare: ne porte perseri Gjyladin Lleshi ne mbrojtje:Valdrin Ymeri, Egzon Asani, Mirson Ismaili dhe Besnik Dauti; ne mesin e fushes pati nje veshtiresi nga ana e trejnerit se cilet lojtare do luanin por ne fund u inkuadruan: Valon Ismaili, Ajet Asani dhe Fitim Asani ndersa ne sulm Vezir Shaqiri i ndihmuar nga Veton Lumani dhe Adi Ramadani.
Loja nisi me nje ashpersi shum te madhe nga ana e mysafireve nga Ferngova ata ne kete ndeshje treguan nje dobesi shume te madhe dhe nje gjest qe nuk ka te bej as pak me sportin.
Ishim ne te paret qe rrezikuam ne porten e miqeve me ane te Adi Ramadanit por pa sukses, mbas pak minuta vendasit kethyen me ane te kapitenit te tyre nga gjuajtja e lire dhe i qoj miqte ne avantazh por kjo qe e gjitha qe ata bene ne kete pjese te par. Mbas golit ta marr vendasit e moren veten dhe arritem qe me nje gol fantastik te Fitim Asanit ta barazojne rezultatin, me pas ishte nje asist i shkelqyer i Valon Ismailit dhe nje ikje spektakolare e Vezir Shaqirit qe solli ekipin vendas ne epersi, ne fun te ndeshjesh referi gjykoj nje goditje denimi per KF Lirin qe e egzekutoj Vezir Shaqiri mire po topi e kapi vetem tranzversalen e portes dhe u kethye perseri ne loje me ne koken e Ajet Asanit i cili e shfrytezoj mjafte mir kete shance dhe e shtiu ne rrjete mire po gjith cka e kot se referi gjykoj pozicion jashte loje. Pjesa e pare 2-1 ne te mir te vendasve.
Ne pjesen e dyte Ajet Asani doli nga loja per shkak te lojes te dobet qe tregoj dhe ne vend te tij u inkuadrua Artan Shaqiri.
Pjesa e dyte perseri filloj e ashper nga ana e miqeve te cilet e deshin me cdo kusht fitoren dhe qe ne fillim   te pjeses se dyte ata e barazuan rezultatin por kjo ishte e gjitha qe ata ben ne kete ndeshje dy shanca te krijuara dy gole e as nje gje tjeter. Me kete vendasit perseri e rimoren veten dhe arriten qe te shenojne dy her rradhazi ne porten mysafire dhe dy here me ane te Adi Ramadanit. Pasi erdhi goli i 4 dhe i dyti personal per Adiun lojtaret mysafir e humben fare kontrollin dhe ju lishuan qe ti bien referit dhe keshu u be gjith cka e madhe pasi qe filluen te ziren lojtaret vendas me ato miq dhe loja nuk vazhdoj me pra KF Liria- Ferngova 4-2

17.11.07 KF Liria udhetojoj per me Misleshov ku do te perballeshte me KF Rabotnikun e Misleshoves ne kete ndheshje trajneri Fazli Shaqiri e zgjodhi kete formacion: ne porte per here te par u inkuadrua Dhurim Ismaili; ne mbrojtje: Valdrin Ymeri, Valon Ismaili, Besnik Dauti dhe Lindim Dheshi; ne mesfush: Ajet Asani, Vezir Shaqiri dhe Artan Shaqiti ndersa ne sulm Gjyladim Leshi i ndihmuar nga gjysem sulmuesit Veton Lumani dhe Adi Ramadani.
Ndeshja u zhvillua ne kushte te veshtira neper shi dhe me nje teren po thuajse te mbytur nga uji ne njeren ane. Ne fillim shancen e pare per te shenuar e paten vendasit por topi perfundoj jasht portes me pas kethyen miqt me ane te Gjyladin Lleshit kur topi perfundoj ne shtylen e djathte te portierit vendas. Ekipi mysafir me i rrezikshem ishte ne anen e djathte aty ku luente Adi Ramadani mire po ai nuk mund te kalonte pasi qe siq e tham fusha ishte per plot me uje dhe topi nuk levizte mire po edhe per kunder kesaj arritem te krijojme disa shance shume te mira mire po fati nuk na deshi edhe kete radh. Ndryshe ngaa ne vendasve i deshte fati dhe ato ne aksionin e dyte te tyre e hapen rezultatin pas kesaj ne arritem menjeher te barazojme me ane te Adi Ramadanit por mbas pes minutave u ndeshkuam perseri pra pjesa e pare 2-1.
Ne pjesen e dyte perseri ishim ne ata te cilet e kontrollonim topin ne te gjith pjesen e terenit por pa rezultat. As edhe zevendesimet nuk sollen ndryshim ne rezultat dhe keshu perfundoj ky takim qe ishte takimi me i mire qe e kishin zhvilluar djemt e Fazliut dhe qe i lane te gjith me goje te hapur.

Loja e radhes per ekipin nga Zagracani do te ishte ajo kunder ekipit nga Kalishti ne terenin ” vendas “. Para kesaj ndeshje lojteret e KF Liris ishin shum te trembur do themi pasi qe perpara e kishin ekipin favorit per fitimin e keti kompeticioni. Ne kete ndeshje gjithashtu kishte edhe veshtiresi pasi qe nuk kishte edhe 10 lojtare ne perberien e ekipit pasi qe nuk kishin ardhur lojtaret.
Ne fillim te ndeshjes u aktivizuan keta lojtare : ne porte: Gjyladin Lleshi; ne mbrojtje te pa zevendesueshimit : Valdrin Ymeri dhe Valon Ismaili te ndihmuar nga Adi Ramadani dhe Besnik Dauti; ne mes fush: Mirdian Murati,Ajet Asani dhe Artan Shaqiri kurse ne sulm Veton Lumani, Vendim Ymeri dhe Astrit Dauti.
Kjo loje ndryshe sec ishte menduar ishte me te vertet nje suprize lojtaret kalishtar nuk kishin po thuaj se as nje hapsire. Qe ne fillim te ndeshjes KF Liria kaloj ne avantazh pas nje goditje denimi te egzekutuar nga Valdrin Ymeri, ne te gjith terenin mbizoteronin ata, dhe keshu pjesa e pare perfundoj me rezultatin 1-0.
Me fillim te pjeses se dyte mu ne fund erdhen dhe lojtaret e tjere si: Mirson Ismaili, Lindim Lleshi etj.te cilet menjeher i zevendesuan Mirdian Muratin dhe Vendim Ymerin dhe ekipi ishte me i kompletuar. Edhe ne pjesen e dyte gjith cka foli per ekipin ton por pa sukses disa shance te humbura qe nuk ditem ti shfrytezojm ndoshta na denuan. Kalishtaret na moren hakat ne te njejten menyre nga gjuajtja e lire dhe e barazuan rezultatin pas kesaj perseri topi ishte nen kembet e lojtareve tan por eksperienca e bene te sajen ne perseri nuk ditem te shenojme por edhe fati nuk ishte me ne. Ne fund te ndeshjes nje krosim i mir i lojtareve kalishtar u gjend para nje lojtari qe ndodheshte 2 metra ne pozicion jasht loje por referet e keti takimi as qe e qane koken fare nuk e ben pozicion jasht loje dhe ne u ndeshkuam 1-2

Ndeshjen e pare KF Liria e zhvilloj ne fushen mysafire kunder ekipit nga Belica. Kjo loje u prit me nje nxitje te madhe nga lojtaret debutant te KF Liris mire po atyre qe ne fillim te lojes ju prish disponimi pasi qe ne radhet e KF Liris ndodheshte edhe 35 vjecari Fitim Asani i cili i trembte shume lojtaret edhe ate qe ne fillim te lojes duke i thene manekene edhe gjera te ngjajshem si kjo.
Pjesa e pare foli gjith cka per ekipin tone arritem te krijojme disa shance mepermjet te Lirim Memetit por pa sukser. Kercenimi me i madh ishte ai i Gjyladin Lleshit nga gjuajtja e lire mire po topi perfundon ne shtyllen e majnte te portierit vendas. Ndersa shancen me te mire per te shenuar ne kete pjes e paten lojtaret vendas ku pas nje gabimi te portierit Dajlan Lleshi nje lojtar vendas u gjend i vetem para gollit por nuk diti ta shfrytrzoj shancen. Pra pjesa e pare 0-0
Me fillim te pjeses se dyte ekipi mysafir u gjend ne veshtiresi te medha perseri dy gabimet e pa falshem te portierit sollen nje avantazh 2-0 per belicaret edhe ate qe ne fillim te pjeses se dyte. Pas kesaj portieri u zevendesua dhe ne vend te tij hyri Gjyladin Lleshi. Mbas 10 minutava ekipi mysafir arriti ta shkurtoj rezultatin ne 2-1 me an te Valon Ismailit gjithashtu te krijoj edhe nje shance shum te mir per te shenuar mbas nje orvatje te Artan Shaqirit ku topi kapi tranzverzalen dhe u gjend ne koken e Lirim Memetit kur portieri ishte i shtrir pet toke, por perseri nuk diti te shenoj dhe normal kur nuk shenon peson dhe rezultati u be 3-1 mbas kesaj Fitim Asani u nervozua edhe e la ekipin me 10 lojta. Mbas kesaj lojtaret ishin me te lir   dhe loja ndryshoj krejtesisht dhe kontrollin e topit e paten ata deri ne perfundim te ndeshjes dhe me pas arriten te shenojne mu ne fund me ane te Lirim Memetit. Pra Belic – KF Liria 3-2

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s