Sulmi i pare per titull…


Dy muaj dhe 18 dite,pasi fitoi Champions Leaguen,FC Barcelona do te hyje ne fushe sonte,per luajtur per nje titull te ri : Super Kupa Spanjolle.Ky esht titulli i pare,qe do te luftoje Barcelona,per kete sezon.Nje fillim i mire per Barcelonen,do te jete nje plus i madh per sezonin tjeter dhe per Super Kupen e Evropes,Champions Leaguen,dhe gara te tjera.

Sonte,kampionet e La Liga’s dhe kampionet e Kupes se Spanjes,do te ndeshen ne Santiago Bernabeu,ne oren 22:00.Nje ndeshje,ku trajneri i Barcelones i dha nje rendesi te madhe,sepse esht nje ndeshje kunder Real Madrid,dhe kan per te luajtur ne fushen e tyre.Pep Guardiola ka len per te kuptuar,se deshiron fitoren me cdo kusht,sonte ne Barnabeu.

Kjo do te jete El Classico e 5,per vitin 2011.Deri tani,bilanci esht i barabartë : Nje fitore nga te dy ekipet dhe dy barazime.Ndeshja e pare e ketij viti,ishte per kampionat,ku Barcelona mori nje barazim ne Bernabeu,me rezultatin 1-1.Golat u shenuan nga Cristiano Ronaldo dhe Lionel Messi,me penallti.E dyta,ishte finalja e Kupes se Spanjes,ku Real Madrid fitoi 1-0,ne kohen shtese (extra time),me golin e Cristiano Ronaldos.Ndeshja e trete ishte ne Bernabeu,per Champions League,dhe Barcelona fitoi 0-2,me golat e Lionel Messi’t.Nderkohe,ndeshja e katert ishte ne Camp Nou,ndeshja e kthimit ne Champions League,dhe rezultati perfundimtar,ishte 1-1.Golat u shenuan nga : Pedro dhe Marcelo.

Nderkohe,Real Madrid do te kerkoje qe te ndaloje vrullin e Guardioles,i cili ka 3 ndeshje ne Madrid,qe vetem merr rezultate pozitive (2-6;0-2;1-1).Ne leter,spektakli esht i garantuar dhe nuk pritet te kete zhurme ne kete ndeshje,sepse Real Madrid e pagoi shtrenjt,sezonin e kaluar.Shpresojme qe ate te ndryshojne strategjinë e tyre,por sa te jete Mourinho ne stol,gjithcka mund te ndodhe.Ai e ka mendjen vetem per te terhequr vemendjen e medias dhe per te akuzuar.

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out / Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out / Change )

Connecting to %s